🎧 + Аудио вариант за абонати
Информацията, която консумираме е толкова важна колкото и храната, която даваме на тялото си.
Тя влияе върху нашето мислене, поведение, разбирането ни за света и как разбираме останалите хора.
– Eвън Уилямс, основател на Twitter и Medium
Точно сега, някъде там съществува един параграф, няколко изречения или книга, които биха променили живота ви завинаги, ако им отделите време и ги прочетете.
Тази информация се нарича „знание, което носи пробив“ или знание, предизвикващо промяна.
В нашата ера на информационна претовареност едно от най-важните умения, които можете да развиете, е способността да намирате именно знанието, което ще ви доведе до пробива, до промяната, която така силно желаете.
Всеки има преживяване, което го е променило.
Изречение на родител, на някой ментор или учител, което се е запечатало в съзнанието и е променило всичко. Или пък е невероятна книга, която ни е разтърсила из основи.
За Уорън Бъфет била „Интелигентният инвеститор“ на Бенджамин Греъм, която прочел на 19-годишна възраст и формирала инвестиционната му философия за цялата му кариера.
За Илон Мъск е „Пътеводител на галактическия стопаджия“ на Дъглас Адамс – помогнала му да започне да задава големи въпроси и да се занимава с по-големите проблеми в света.
Една от най-ценните книги, на която сме попадали “Poor Charlie’s Almanack: The Wit and Wisdom of Charles T. Munger” (може да я изтеглите от нашата библиотека) ни отвори очите за менталните и мисловни модели, в които открихме огромен потенциал и сила.
Да, в ерата на информационната претовареност пробивната информация е рядкост, но тя си заслужава повече от хиляди просто добри статии или книги.
Преживяването с едно революционно знание може да продължи само няколко минути, но ефектът може да е за цял живот.
Това е най-добрата форма на ефективно учене.
А сега си представете…
Да имате веднъж в годината опит с животопроменящо знание, а не веднъж на десет години.
Или пък два пъти в месеца, а не веднъж в годината!
Това ще промени всичко и то в дългосрочен план!
Големият въпрос в този материал е:
Как да използваме ограниченото си време, за да намерим онова малко парченце ценно знание в океана от разсейваща информация, която ще ни осигури пробива, който така силно желаем?
С други думи:
Как да се фокусираме, когато всичко ни краде вниманието…?
Вероятно в момента имате доста отворени табове на браузъра? На бюрото си може би имате дузина нови книги, които чакат да бъдат прочетени, а PDF-те на десктопа ви от месеци претрупват красивия тапет на лаптопа ви, само за да бъдат отворени.
Преди да преминем към практическия и работещ подход за справяне със ситуацията, нека разгледаме проблема в дълбочина.
Да разберем къде се крият неговите корени….