В една забележителна статия, написана през 1907 г., френският лекар Израел Уейнбаум представя теорията, че именно изразът на лицето променя чувствата. Учените днес откриват същото. Д-р Пол Екман, професор по психиатрия в Университета на Калифорния в Сан франциско, казал в интервю за в-к „Лос Анджелис Таймс” (5 юни 1985 г.):
Знаем, че ако изпитвате емоция, тя се проявява на лицето ви. Сега установихме, че това важи и в обратна посока. Изпитвате това, което изразява лицето ви… Ако се смеете при наличие на страдание, няма да го изпитате вътрешно. Ако лицето ви изразява мъка, ще я чувствате и отвътре.
В действителност, казва Екман, този принцип се използва редовно, за да се измамят детекторите на лъжата. Хората, които се поставят във физиология, изразяваща вяра, ще регистрират вяра, дори когато лъжат нагло.
Важно следствие на тези процеси е съгласуваността.
Ако ви предам послание, което смятам за положително, но гласът ми е несигурен, а езикът на тялото ми несвързан и неконцентриран, действията ми няма да бъдат съгласувани. Несъгласуваността не ми позволява да бъда това, което мога да бъда, да правя всичко, което мога да правя. Когато човек издава противоречиви послания, той подсъзнателно не си позволява да действа с пълна сила.
Сигурно е имало случаи, в които не сте вярвали на някого, без да сте сигурни защо.
В това, което човекът е казвал, е имало смисъл, но по някакъв начин той не е успял да ви убеди. Подсъзнателно вие сте доловили това, което не сте могли да разберете съзнателно.
Например, когато сте задали въпрос, човекът може да е казал „да”, но в същото време движението на главата му може бавно да е показвало „не”. Или той може да е казал: „Мога да се справя”, но вие сте отбелязали, че раменете му са прегърбени, очите – сведени надолу, дишането – повърхностно, което е предало на подсъзнанието ви, че в действителност той казва: „Не мога да се справя”.
Част от него е искала да направи това, което го карате, но друга част – не. Част от него е била уверена, но друга негова част – не. Несъгласуваността е работила против него. Той се е опитвал да тръгне в две различни посоки едновременно.
Той е представял едно с думите си, съвсем друго – с тялото си.
Всички ние сме изпитали цената на несъгласуваността, когато една част от нас наистина е искала нещо, но друга част отвътре като че ли ни е спирала. Съгласуваността е сила. Постоянно успяват хората, които могат да накарат всички свои умствени и физически ресурси да работят заедно за изпълнение на дадена задача.
Развиването на съгласуваност е важен ключ за вътрешната лична сила.
Ако си казвате: „Ами да, предполагам, че това би трябвало да правя” и вашата физиология е слаба и нерешителна, какво послание ще получи мозъкът ви? Все едно, че се опитвате да гледате телевизор с трептяща картина. Едва можете да доловите образа.
Същото важи и за мозъка ви: ако сигналите, които тялото ви излъчва, са слаби или противоречиви, мозъкът не долавя ясния смисъл на това, което трябва да направи.
Същото би било, ако генералът казва на войник, който влиза в бой: „Може би трябва да опитаме това. Не съм сигурен, дали ще е добре, но хайде да видим какво ще стане“. В какво състояние ще бъде войникът?
Ако кажете: „Аз непременно ще направя това” и физиологичното ви състояние е в унисон с тази мисъл, т. е. ако стойката, изразът на лицето, дишането, жестовете и движенията ви, думите и тонът на гласа ви съвпадат – вие непременно ще го направите.
Съгласуваните състояния са това, към което всички ние се стремим, и най-положителното, което можете да направите, е да бъдете в твърдо, решително и съгласувано състояние. Ако думите ви и тялото ви не са съгласувани, няма да бъдете изцяло ефективни.
Как да развием съгласуваност между мозъка и тялото?
Един от начините да развиете съгласуваност, е да моделирате физиологичните състояния на хората, които притежават това качество. Същността на моделирането е да се открие коя част на мозъка си използва в дадена ситуация ефективният човек.
Ако искате да бъдете ефективни, трябва да използвате мозъка си по същия начин. Ако точно копирате физиологията на някого, ще се обърнете към същата част на мозъка си. Сега в съгласувано състояние ли сте? Ако не сте, прехвърлете се в такова състояние.
Спрете за момент и помислете за петима души със силни физиологии, които бихте желали да копирате. С какво се различават тези физиологии от вашата? Как седят тези хора? Как стоят? Как се движат? Кои са някои от основните изрази на лицата им и основните им жестове? Отделете един момент и седнете по начина, по който седи някой от тях. Създайте подобно изражение на лицето си и направете подобни жестове.
Копирайте физиологията на вашите кумири!
Като повтаряте физиологията им, ще осигурите на мозъка си същия сигнал, като този, който той дава на техния мозък. Ще бъдете в състояние да изпитате подобни или същите чувства. Често пъти ще виждате вашата версия на същите картини, които те виждат, а мислите ви ще представляват вашата версия на техните мисли.
Не мога да гарантирам, че ще успеете още от първия път, но ако моделирате достатъчно точно другия човек, ще се намерите в същото състояние на гняв, болка, тъга, приповдигнатост, радост или възторг, в каквото е и вашият кумир. При това нямате никаква предварителна информация за това, как се е чувствал той.
Напоследък някои изследвания дават научна подкрепа на това явление.
Според една статия в списание „Омни“, двама изследователи открили, че думите имат специфични електрически модели в мозъка. Неврофизиологът Доналд Йорк от Медицинския център на Университета в Мисури и специалистът по патология на речта от Чикаго Том Джинсън установили, че различни хора използват едни и същи схеми.
В един от експериментите те дори били в състояние да открият същите модели мозъчни вълни у хора, които говорят на различни езици.
Те вече са обучили компютрите да разпознават тези модели, така че да могат да интерпретират думите в съзнанието на човека, преди дори да са произнесени! Компютрите буквално могат да четат мислите по почти същия начин, по който ние можем, когато точно копираме физиологичните състояния.
При хора с голяма вътрешна сила като Джон Кенеди, Мартин Лутър Кинг или Франклин Рузвелт могат да бъдат открити някои уникални аспекти на физиологията – специален поглед, тоналност или физически жестове.
Ако можете да моделирате техните специфични физиологии, ще проникнете до същите продуктивни части от мозъка и ще започнете да обработвате информацията по същия начин като тях. Буквално ще усещате нещата като тях.
Очевидно, тъй като дишането, движението и тоналността са критични фактори за създаване на дадено състояние, снимките на тези хора не ни дават нужния обем информация. Би било идеално, ако можете да видите филм или видео за тях.
За момент копирайте само техните пози, израза на лицето и жестовете им колкото можете по-точно. Ще започнете да изпитвате подобни чувства. Ако си спомняте как звучи гласът на съответния човек, ще можете да произнесете нещо със същия тон на гласа. Отбележете и нивото на съгласуваност, присъщо за всички тези хора.
Физиологичните им процеси излъчват едно-единствено, а не няколко противоречиви послания. Ако сте били несъгласувани, когато сте копирали техните физиологии, няма да изпитвате това, което те са изпитвали, защото няма да подавате същите послания към мозъка си. Ако например копирате физиологията, но в същото време си казвате: „Изглеждам глупаво”, няма да извлечете изцяло ползата от копирането, тъй като няма да сте съгласувани. Тялото ви ще казва едно, а умът ви – друго.
Силата идва от обединеното послание
Ако гледате внимателно лента със запис на реч на Мартин Лутър Кинг и говорите, както той говори, като повтаряте точно неговата тоналност, гласа и темпото му, може да изпитате чувство на власт и сила, както никога преди.
Едно от големите предимства на четенето на книга, написана от личности като Джон Кенеди, Бенджамин Франклин или Алберт Айнщайн е, че ви поставя в състояние, подобно на тяхното. Започвате да мислите като авторите и си създавате същите вътрешни представи. Като копирате тяхната физиология обаче, можете да се почувствате като тях дълбоко в душата си и дори да се държите като тях.
Бихте ли искали незабавно да използвате повече от вътрешната си сила?
Започнете съзнателно да моделирате физиологичните процеси на хора, които уважавате и от които се възхищавате. Ще започнете да създавате същите състояния, които те изживяват. Често пъти е възможно да се постигне точно същото преживяване.
Очевидно няма да искате да моделирате състоянието на човек в депресия. Ще искате да моделирате хора, които са в енергично, продуктивно състояние, защото копирането на тези хора ще ви даде нова поредица от възможности, ще ви осигури достъп до части от мозъка ви, които може би не сте използвали ефективно в миналото.
Ако трябва да моделирате системата от убеждения на бегач от световна класа, неговия умствен синтаксис и физиология, ще означава ли това, че скоро след като го моделирате, вие също ще сте в състояние да пробягате една миля за по-малко от 4 минути?
Не, разбира се.
Вие не моделирате човека точно, тъй като не сте предавали същите постоянни послания до вашата нервна система, както той е правил чрез постоянна практика.
Важно е да се отбележи, че някои стратегии изискват ниво на физиологично развитие или програмиране, каквото вие все още нямате. Може да сте моделирали най-добрия пекар на света, но ако се опитате да изпечете нещо по неговата рецепта във фурна, която развива само 250 С, докато неговата стига до 625 С, няма да постигнете същия резултат.
Ако използвате неговата рецепта обаче, можете да получите максимално добрия за вашата печка резултат. А ако моделирате начина, по който той е накарал пещта си да увеличи продукцията си през годините, ще можете да създадете същия резултат, ако сте готови да заплатите съответната цена. За да увеличите способността си да получавате резултати чрез моделиране на стратегиите, може да се наложи да инвестирате известно време в увеличаване на мощността на вашата пещ.
Изучаването на жизнените процеси създава нови възможности
Защо хората взимат наркотици, пият алкохол, пушат цигари, преяждат? Не е ли всичко това косвен опит да се промени състоянието чрез промяна на физиологията?
Като дишате, движите тялото си или лицевите мускули по нов модел, вие променяте състоянието си. Това поведение води до същите резултати като храната, алкохола или наркотиците, без вредните странични ефекти върху организма или психиката ви.
Помнете, във всеки кибернетичен цикъл човекът с най-големи възможности за избор владее положението. Най-критичният аспект във всяко устройство е гъвкавостта. Ако всички други параметри са еднакви, системата с най-голяма гъвкавост има повече възможности за избор и по-голяма способност да насочва другите си елементи.
Същото е и с хората.
Тези от тях, които имат най-големи възможности за избор, владеят положението. Моделирането е път към създаване на възможности. Няма друг по-бърз и по-динамичен начин за това, освен чрез физиологията.
Следващия път, когато видите някого, който е изключително преуспяващ, от когото се възхищавате и уважавате, копирайте жестовете му, почувствайте разликата и се радвайте на промяната в хода на мислите си. Поиграйте си.
Почувствайте всичко това. Очакват ви нови възможности!
Телата ни са нашите градини… волите ни – градинари. – Уилям Шекспир
P.S. Ако се чудите как да променяте не само своите убеждения, а тези и на другите около вас, препоръчвам ви да прочетете тази статия , която ще ви помогне да насочвате хората натам, на където си поискате!