Инфлация на очакванията, бъдещето и още няколко извода…
◼︎ Не е нужно да знаете какво точно ви очаква в бъдеще, за да знаете, че някои хора ще се справят с него по-добре от други.
◼︎ Парите могат да донесат щастие, но също така и сложност, а сложността може бързо да доведе до нещастие.
◼︎ Лесно е да сбъркаме получаването на внимание с това да сме прави или да ни се възхищават, особено в социалните мрежи.
◼︎ Най-ценният актив в областта на личните финанси е да не ви се налага да впечатлявате някого (ето защо промених мисленето си за успеха).
◼︎ По-голям проблем от инфлацията на цените е инфлацията на очакванията! С други думи: постоянно да увеличавате това, от което се нуждаете, за да сте щастливи и доволни.
◼︎ Най-силните убеждения са по теми с най-голяма несигурност.
◼︎ Не се интересувам от нищо, което не е устойчиво. Ключът към успеха в много области на живота е издръжливостта и дълголетието.
◼︎ Правилната финансова нагласа е:
Да бъдем достатъчно уплашени, за да спестяваме в краткосрочен план, и достатъчно смели, за да инвестираме в дългосрочен.
◼︎ Бъдете внимателни с тези, които не спират да ви повтарят колко са честни и надеждни (всички ви харесват, докато не им поискате пари).
◼︎ Всяко ниво на интелигентност може да бъде изместено от:
Его, несигурност, неморалност, лоши стимули или нетърпение – обикновено в този ред.
◼︎ Има голяма разлика между това как нещо би трябвало да работи на теория и как действително работи в реалния свят – или когато техническите факти се сблъскат с човешките емоции.
◼︎ Хората споделят само 1% от това, което им е в главата, така че светът вероятно е 100 пъти по-луд и объркан, отколкото изглежда.
◼︎ По-лесно е да забележиш чуждите грешки, отколкото собствените си, защото съдим другите единствено въз основа на техните действия, но когато съдим себе си, водим вътрешен диалог, който оправдава нашите грешки и лоши решения.
◼︎ Всички се дразнят на разглезеното дете и знаят, че то е социално съсипано, но самите те искат бързи и лесни пари.
Виждате иронията, нали?
◼︎ Парите, които не сте спечелили наготово, или за които не сте работили усилено, бързо се превръщат в тежест.
◼︎ Четири от най-опасните черти на характера са:
Страхът да не пропуснем нещо ново, пристрастяването към привидната сигурност, когато такава няма, нетърпението и мързела.
◼︎ В повечето области има само няколко закона: има много теории, догадки, наблюдения, идеи, тенденции и правила. Но законите – неща, които са винаги верни, през цялото време – са рядкост.
◼︎ Удроу Уилсън казва, че правителството “е отговорно пред Дарвин, а не пред Нютон“. Всичко е отговорно пред един от двамата!
С други думи: трябва да знаете дали нещо се адаптира и променя с времето, или вечно остава същото.
◼︎ Някои от най-добрите ми работи са били лесни за писане, а най-лошите неща, които някога съм писал, са били мъчителни за създаване. Подобно е положението в повечето области.
Накратко: ако една идея е добра, работата върви лесно.
◼︎ Познавате добре някого само ако можете правилно да предвидите как ще реагира в стресови ситуации.
◼︎ Обичайно е да си мислите, че хората се възхищават на успеха ви, но това, което вероятно подхранвате е завист, която ще се върне към вас като бумеранг, за да ви преследва.
◼︎ Харесва ми наблюдението на Брент Бешор, който казва:
“Със 100 % удоволствие гледам как забогатявате истински, правейки нещо, което не ме интересува, нито искам да правя“.
Изводът: не винаги става въпрос за състезание.