Преди време с Ники и Стан от aestheticbyscience.com говорейки си осъзнахме как в момента фитнес индустрията е пълна с гурута и разбирачи, които постоянно дават съвети за отслабване и казват на хората какво да правят, но реално никой не помага на същите тези хора как да започнат да следват въпросните съвети (каквито и да са те – добри, лоши) ежедневно и достатъчно дълго, за да постигнат желаната промяна.
Демек, никой не им помага да си променят поведението и навиците.
Затова решихме да вземем най-добрите научно валидирани стратегии и тактики, да ги подредим в последователност, която води до оптимални резултати/промяна в поведението и най-вече да направим нещо лесно и практично, което да е подходящо дори и за много зает човек. И така преди 6 седмици се роди нашият експеримент!
Целта беше да вземем 10-20 жени, които многократно са опитвали да отслабнат без особени успехи през годните и да им помогнем да създадат бързо и лесно конкретни индивидуално избрани навици. Критериите, по които избрахме жените бяха:
- Дамите да имат желание да опитат нещо тотално различно
- Да имат поне няколко неуспешни опита да се отърват от мазнините
Искахме да видим дали нашият модел ще доведе до резултатите и промяната, които искаме да постигнем в хората.
Въпреки, че повечето жени от нашата група въобще не бяха с наднормено тегло и за повечето 5-10 кг мазнини реално бяха разликата между сегашната им форма и доста добрата такава, ето какво показаха първоначалните тестове.
Долните и горните граници, които открихме:
- A1C (Гликиран хемоглобин): 4.9% – 7%
- Плазмени нива на глюкозата сутрин на гладно: 82 mg/dL – 139 mg/dL
- Орална толерантност на глюкозата: 129 mg/dL – 230 mg/dL
- Триглицериди: 120 mg/dl – + 230 mg/dl (+2.4 nmol/l)
И т.н. да не ви отегчавам с детайли…
Какво ни казват тези цифри (и някои други, които не съм споменал)….
- A1C и fructosamine-а ясно показват лош гликогенен контрол (поне за последните няколко седмици/месеца).
- А.М. нивата на глюкоза показват ясно, малко или много, лоша сензитивност към инсулина (степен на инсулинова резистентност).
- Високите триглицериди + макар и ниският холестерол, но високите нива на LDL-P (1,700 nmol/l до + 2,200 nmol/l) за мен са тиктакаща бомба със закъснител.
За да направя по-разбираемо всичко, него го обобщя така:
И най-шокиращото е, че…
„Нашите“ жени са между 19 – 32 годишни и въобще не ми се мисли в какво здравословно състояние ще са след 20 г. ако продължат по същия начин (дори и да предположим, че няма да стане по-зле, което е малко вероятно).
Какво искам да кажа с това:
В никакъв случай не трябва да пренебрегваме малки червени лампички като хронична умора, сънливост и отпадналост следобед след обилен обяд, замрежване на зрението малко след поредната калорийна/захарна бомба, запек, подуване на стомаха и газове, високо кръвно и т.н. Всички тези неща са индикатор, че нещо не е наред и трябва да обърнем внимание и то веднага, без значение дали сме на 18 г или на 58 г.
Второто нещо, което искам да споделя:
Повечето от тези жени бяха сменили по няколко инструктора и коучове, явно без никакви резултати. Да, има много хора, които коучват, както и такива, които търсят помощ и посланието е и към двете групи:
Ако искате да си намерите добър треньор, който наистина да ви помогне да постигнете резултати (и то трайни), аз лично бих обърнал внимание на няколко неща:
- Получавам ли индивидуални съвети за това как да се храня?
„Яж повече непреработена храна“, или „Сутрин в 8:32 часа и 5 сек яж 38.54 гр извара, 10/12 от яицето, 28.12 гр ориз и т.н.“ и любимото ми, „Намали храната и започни да тренираш повече“. Това са толкова тъпи, безполезни и вредни съвети, че ми е трудно да опиша точно какво мисля. Много експертни вероятно сега ще скочат и ще кажат, „По-малкото храна и повечето тренировки са ключът към отслабването“.
Аз не съм фитнес гуру и/или професионален инструктор, но като един тъп консултант в сферата на високите технологии ще кажа, че много по-добре е да не правите нищо, отколкото да се опитвате да отслабнете като ядете по-малко и си скъсвате задника във фитнеса. За всички останали, термодинамиката не може да обясни пълната картинка какво се случва между приетите калории и тяхното изразходване и съвета яж по-малко и тренирай повече е вреден – много вреден и води до затлъстяване.
Който иска и му стиска, нямам против да поспорим (в коментарите).
- Напълняването е стриктно контролиран процес от тялото:
То представлява съвместните усилия и работа м/у мозъка, храносмилателната система и шепа хормони, невротрансмитери и ензими.
Доколко тези молекули работят добре и мозъкът успява коректно да събира информация за тялото и да контролира храненето и подкожните мазнини зависи от няколко фактора – какво, кога и по колко ядем, съня, стреса, тренировките, и да не забравяме чревния бактериален баланс и добрата работа на червата.
По отношение на храненето, процесите в тялото са толкова сложни, че просто уравнение като вкарана калории – изгорени калории няма как да обяснят какво става и термодинамиката не е достатъчна да обясни биологията.
Какво имам предвид…
Нещо повече – негативният ефект на тези полезни храни за нея се оказаха по-кофти от консумирането на някакви захарни бисквитки, които обича да яде (които са си пълен боклук по всякакви стандарти). Искам да кажа, че ако треньора не хване и не помогне на човека да разбере кои от храните, които яде регулярно в момента му помагат, не помагат и/или вредят и не предложи индивидуален подход за това какво да ядем и колко въглехидрати на ден е оптимално, за да постигнем резултата „Х“, значи този треньор нищо не прави. От нашите жени има такива, които горят мазнини на +150 грама въглехидрати/ден, има и такива, за които кето план е най-удачен.
Има едни, за които бананите и ядките не са препоръчителни ако гони оптимални резултати, а цвеклото я издува и води до негативни ефекти в/у чревната флора…. има и такива, които си бухат банани и ядки без да имат драма с това.
В крайна сметка получавате ли персонализирани решения от коуча или си карате на copy/paste и старата изтъркана песен?
Лошият сън води до повишен стрес, инсулинова резистентност и интересни психологически ефекти като желание да се тъпчем с джънк докато пренебрегваме дългосрочните си цели и желание да сме здрави.
С други думи, ако сме недоспали, ставаме все по-импулсивни и лесна жертва на KFC и с това лъжем мозъка, че гладуваме докато реално преливаме от потенциална енергия.
Коучът, помага ли ви да разберете дали имате достатъчно качествен сън и ако не, как да го промените това? И не, 8ч /ден не са гаранция, че си набавяте добър сън.
Стресът – хроничните високи нива на кортизол водят до инсулинова/лептинова резистентност и преяждане със сладко или други такива.
Кортизолът ви прави по-добели и с времето „затлъстял“ става новото нормално за мозъка и отслабването става все по-трудно и имагнерно. Как коучът ти определя твоите нива на стрес и по какъв начин ти помага да се справиш с него ако има проблем?
Тренировките – повече тренировки не е по-добре. Точка!
Тренировката е стрес и ако целта е оптимално горене на мазнини, 1 час / СЕДМИЦА (не е грешка) умни тренировка са напълно достатъчни да постигнем мега добри резултати.
Това особено важи за жените, които по всякакви стандарти имат склонност да компенсират 100-те ккал изгорени във фитнеса с 300 ккал от шоколад и лежане цяла вечер пред телевизора докато гледа Биг Брадър (е заслужава го, нали е тренирала).
В един от фитнесите, в който тренирам без да искам чух как едно момиче се оплаква на инструктора си как се чувства изморена, защото е била на рожден ден до късно и малко виновно, защото е попрекалила с джънка, а големият гуру и скъса задника (буквално) с тонове упражнения докато 90 мин. и обясняваше как трябва да спре да се лигави, а да продължава да лашка железата. Чудя се как не му тегли една майна, но факт е, че от този ден не съм го виждал това момиче повече.
Здравето на червата и баланса м/у бактериите в тях. Дали червата ви са здрави и бактериалният статус в тях може да е разликата между здравия човек и развалината страдаща от всички тези модерни болести като диабет, рак, инфаркт и т.н.
Защо написах всичко това?
Целта да напиша всичко това е да хвърля малко светлина в/у това колко много пренебрегваме здравето си и не правим нищо докато е време, а истината е, че в момента, в който се разболеем, вече често е късно и най-удачното време да направим нещо по въпроса е докато все още сме здрави.
И другото е:
Колко некомпетентни и импотентни са повечето “прота” и как взимат пари без реално да могат да помогнат, а оставят човека с впечатлението, че няма воля, дисциплина и постоянство да отслабне „Методите ми са супер, просто ти не ставаш“.
Едно от добрите решения е:
Ако има индивидуален подход – оптимален избор на достатъчно разнообразна храна в правилното количество, така че тялото да заработи добре; ако се тренира достатъчно (малко), но умно; ако се адресира проблема с лошия сън и хроничния стрес и се поддържа оптимален бактериален статус и здрави черва, в един момент гладът изчезва, започваме да ядем повече и да горим повече мазнини, енергията прелива и за първи път човек започва да се чувства жив и осъзнава колко зле е живял досега. Спира да си гризе ноктите пред Мак Донълдс и да се чувства като пълен парцал след парче торта в „Неделя“. Не сънува рецепти за пици и не се чуди с какво да се залисва, че да не обръща внимание на постоянния глад – макар и преди 2 ч. да се е набухал с 2,000 ккал.
Убеден съм в следното:
Ако повече хора разберат защо се случва напълняването, умората, болестите и т.н., става ясно, че малкото храна и ежедневните тренировки по 10 часа (образно казано) не са решението, а ключът за палатката се крие в промяна на конкретни навици, чрез които да помогнем на тялото да заработи отново нормално на биохимично ниво, така че да си върши добре работата и да ни поддържа здрави на желаното тегло.
По този начин няма да се борим срещу биологията и да се проваляме отново и отново, а нещата ще започнат да се случват по естествен и безболезнен начин докато ние се радваме на живота. Всеки, който е опитвал да отслабне с гладуване и диети много добре е усетил точно за какво говоря като казвам, „да се борим срещу биологията“…
Следва продължение…
[su_box title=”Още от Божидар Батев:” style=”soft” box_color=”#ffffff” title_color=”#8b8b8b” radius=”2″] [/su_box]