🎧 + Аудио вариант за абонати
Всички имаме изградена дневна рутина. Но не всяка рутина осигурява най-доброто оползотворяване на времето ни.
Имаме нужда и от още нещо!
За съжаление, самият им характер “навици “ ги прави трудни за контролиране. Тъй като мозъкът получава комплексна информация, той търси всяка повторяема задача, която да постави на автопилот, за да освободи ментална енергия.
Според изследователи от Университета “Дюк” в Южна Каролина:
Над 40 % от ежедневното ни поведение се контролира от нашите навици.
Звучи чудесно, ако съумявахме да вършим само правилните неща. По-често обаче ние програмираме точно погрешното поведение.
В следващите редове ще разгледаме как да направим промени в поведението си, за да насърчим създаването на полезни навици, които да подобрят всички аспекти на живота ни – от нашето здраве до удовлетворението по време на работа.
Ще дадем отговор на въпроса:
Как да създадеш рутина, която реално да искаш да следваш?
На този етап може да ти изглежда, че въвеждането на нови навици е сериозна задача. И това наистина е така. А да не говорим да превърнем някои от тях в ритуали. Но нека първо да разграничим понятията.
Навици и ритуали – къде е разликата?
Навиците са нашите така наречени обичайни практики.
Например сутрешни – душ, закуска, планиране на деня, шофиране до работа, следобедна разходка.
Или вечерни – как разпускаме след работен ден.
Ритуалите са по-значими действия, които са израз на осъзнатост и носят отношение към дадена цел. Голяма част от тях са наши субективни преживявания. Ритуалите са начин да останем в хармония със себе си. Придавайки смисъл на самото им действие, те са фокусирани върху продуктивността и успеха. Може би затова, доста хора се интересуват от практиките на успешните предприемачи и творци.
Вярваме, че следвайки същите стъпки ще имаме същите резултати.
Не се получава обаче точно така…
А как?