Как да си направиш работещ бизнес план: пътна карта + инструменти + шаблони

В това ръководство ще научиш как да развиеш бизнес от нулата, с който да се отличиш радикално, без сложни схеми и скъпи курсове.


Казват, че целите без план са малко по-полезни от мечтите.

Да, страхотно е да имаш мечти, но предполагам не искаш бизнеса ти да се гради върху нещо толкова несериозно като абстрактни цели и желания?

Затова подготвихме нещо по-практично по въпроса, а именно:

Специална карта, която ще те насочва по време на бизнес пътешествието ти. В нея се съдържат основните неща, за които трябва да помислиш и планираш.

Включили сме и много полезни съвети и инструменти.

А в края ѝ ще можеш да изтеглиш кратък и много удобен шаблон, който ще ти помогне при планирането на новото ти бизнес начинание.

Всъщност, в края ще намериш още доста полезни шаблони, върху които да изградиш реално работещ бизнес план, но преди това…


Всъщност, Бенджамин Франклин го е казал доста добре:

Ако нямаш план планираш да се провалиш.

Ще обобщим накратко защо трябва да положиш усилие да съставиш бизнес план…, защото както казва друга популярна максима:

Това, което може да се измери, може и да се подобри!

4 причини за писане на бизнес план


#1. По-лесно намираш финансиране за твоята бизнес идея

Потенциалните инвеститори или банка не биха дали парите си, без да видят бизнес план. Просто описание на бизнес концепцията в случая не е достатъчно. Ето защо трябва да представиш солиден, подробен бизнес и финансов план, който да ги убеди, че начинанието ще бъде успешно и им покаже колко точно средства ти трябват за стартирането му.

Неизбежна стъпка и ако търсиш кредитиране от банка.

#2. Помага ти да видиш голямата картина и да вземаш правилни решения

Тук оставяш мечтите и желанията си настрана, за да погледнеш към реалността. Така ще държиш на фокус идеите и стратегиите си, ще обърнеш внимание на финансовата част, а важни неща като мениджмънт, човешките ресурси, технологии и създаването на уникална стойност за твоите клиенти, няма да убягват от погледа ти.

#3. Ще откриеш потенциалните силни и слаби страни на бизнеса

Да откриеш потенциалните капани на бизнес идеята още в ранен етап е огромно предимство – както за печалбите, така и за бъдещите ти загуби.

Затова добре е да споделиш плана си с експерти в областта, както и с необременени с темата хора, които да ти дадат мнение и насоки.

Не се страхувай, че някой ще ти открадне идеята.

#4. Ще комуникираш идеите си по правилния начин

Планът е и комуникационен инструмент – за потенциални инвеститори, финансови институции, за теб самия.

С негова помощ можеш да убедиш хората да работят за теб, доставчиците да ти оферират по-изгодни цени, да привлечеш клиенти.

А и самият ти ще си наясно какво следва да направиш. Това е пътната карта, която ще използва бизнеса ти през следващите 5 години.


Време е да пристъпим към същността.

Стандартният бизнес план съдържа елементи, но броят и видът им може да варира в зависимост от спецификата на бизнеса и целта на плана.

С други думи: не съществува единен, стандартен модел на бизнес план.

Основното правило е той да бъде конкретен и кратък.

Ето защо ще се спрем на практическите указания за съдържанието им и разбира се полезни инструменти, които ще ти помогнат в процеса.

Да започваме…

Възстанови паролата:

Логни се в
Мастърхак
СПЕСТИ 300 лв и вземи 3 нови БОНУСА на стойност 190 лв...
0
дни
0
часа
0
минути
0
секунди

Спести 300 лв и вземи 3 нови БОНУСА на стойност 190 лв...