Как се превземат индустрии и пазари – бизнес моделът и стратегиите на Амазон

изображение Константин Симеонов

[TheChamp-Sharing count=“1″]

? + Аудио вариант за абонати

Какво е общото между компаниите Walmart, IBM, DHL, Allianz, Facebook и Google? Всички те са настръхнали от врага пред портата – АМАЗОН.

Какво е толкова апокалиптичното?

На Джеф Безос се удава както на никой друг да разбива сложни пазари с иновативни бизнес модели и да диктува условията и политиките.

Никой по-добре от него не събира и не използва данни за тази цел по толкова ефективен начин! Постоянната инвазия е неговият бизнес принцип, по-точно желязна доктрина, с която конкуренцията неизбежно се съобразява.

Превърнал е Амазон в машина за експанзия, която превзема бранш след бранш. И всичко се случва по един модел – гъвкав и устойчив, така че да не го засягат никакви сътресения.

В този материал ще ти разкажем за механизмите, които движат тази добре смазана машина, за процесите, които нямат нищо общо с познатите похвати за правене на бизнес, защото излизат извън рамките.

И въпреки, че имат разрушително действие върху бизнес средата и предвещават не толкова приятно развитие на пазарите за останалите играчи, си заслужава да обърнеш специално внимание, защото ще разбереш:

  • Как да превърнеш продукт или услуга от разходи в източник на приходи
  • Как да развиваш собствена услуга и в същото време да я делегираш и на партньори
  • Как да намалиш разходите за услуга като изградиш собствена инфраструктура
  • Как да тестваш продукт или услуга и кога да инвестираш в пускането им на пазара

А сега е време да видим какви са бизнес тактиките, стратегиите на Амазон, които правят компанията така опасна за конкурентите и ги принуждават да се простят с традиционното бизнес мислене и да учат уроци.

Понякога горчиви.

Възстанови паролата:

Логни се в
Мастърхак
Минималистът
Всеки вторник споделям дигиталните лостове, инструментите и нестандартните прозрения, които ми помагат да печеля х 30К+ на месец, без да прегоря!
Дигитални лостове, AI инструменти и нестандартни прозрения
Минималистът