Огромният поток от информация води до напрежение при отсяване на фактите от погрешните схващания, а това може да бъде особено опасно за здравето ни.
Затова в този материал ще разясним накратко някои от най-разпространените заблуди, които се приписаха на коронавируса. Да започваме…
? Бележка: 2019-nCoV е временното име на коронавируса. Официалното му име е SARS – CoV – 2, а болестта която причинява вируса – COVID – 2019.
? За да подобрите разбирането си за вируса, изгледайте видеото:
Заблуда #1. Коронавирусът води до ниска смъртност
В действителност описаната смъртност в процентно съотношение може и да изглежда ниска. Тя е около – 3.4%. Много или малко е това, обаче?
Най-често сравненията са със сезонните грипни вируси, които според статистиката са с около 0,13% смъртност, по време на “най-тежките” си години.
? 3.4% е почти 30 пъти повече.
Това обаче не е всичко. Обявената от Световната Здравна организация (СЗО) смъртност може да не е съвсем точна. Тя се изчислява, като се разделят броя смъртни случаи на общия брой заболели към определена дата.
Да предположим, че към 20 февруари броя потвърдени случаи е 2 000, а на смъртните случаи е 60. Разделяме 60 на 2000 и получаваме 0,03, или 3%.
Проблемът е, че COVID – 2019 има доста дълъг инкубационен период, който е средно 14 до 27 дни. Дълга е и продължителността на самото заболяване.
По този начин се появява една средна разлика във времето между появата на първите симптоми и хоспитализацията, която е 10.5 дни.
Така на 20 февруари умират хора, заразени не в същия ден, а много по-рано, още в началото на месеца. Но тогава броят на случаите бил, например, около 600 души. И в този случай смъртността скача рязко нагоре: 60 разделени на 600, получаваме вече 10%.
? Точното определяне на смъртността от COVID-2019 ще бъде възможно, едва след като епидемията приключи и общият брой на случаите и смъртните случаи стане ясен.
По-ранните оценки биха били спекула.
Заблуда #2. Коронавирусът не е по-опасен от грипа
Този извод се прави често на база на факта, че при много хора COVID-2019 протича като нормален, сезонен грип, а някои изобщо не разбират, че са болни.
Но „за мнозина“ не означава „за всички“.
Вече е ясно, че новата болест продължава много по-дълго време от грипа и често преминава тежко във втората си фаза и пациентите трябва да се хоспитализират в интензивното отделение. Тежките случаи, изискващи реанимация, достигат 20%.
Около 5% от заболелите се нуждаят от изкуствена вентилация на белите дробове, а 15% изискват кислородна терапия (вдишване на въздух с повишена концентрация на кислород) поне няколко дни. Продължителността на лечението при тежко болни пациенти е между 3-6 седмици, докато леко понасящите го се възстановят за две седмици.
Това е значително по-дълъг период от обикновения грип.
Заблуда #3. Жертва стават само възрастни хора с влошено здраве или придружаващи заболявания
Всъщност, боледуват хора от абсолютно всякакви възрасти, включително деца и младежи. Според китайските центрове по контрол и превенция, почти половината, заболели от COVID-2019 са на възраст под 49 години.
Заблуда #4. За да се разболеете е достатъчно да се намирате в една стая с вече заразен
SARS – CoV-2 се причислява към респираторните заболявания.
Това означава, че се предава главно по въздушно-капков път , чрез вдишване на телесни течности, които се отделят от носа или устата на пациента при кихане и кашляне.
Такава инфекция не може да се разпространи във въздуха на дълги разстояния.
Това се дължи на факта, че капките в които се съхранява вируса са тежки и доста бързо падат. Следователно, можете да се заразите само при близък контакт на разстояние по-малко от 2 метра (според някои до 4.5 метра) със заразения.
Сравнително безопасно е да летите в един самолет, да сте в едно влакче на метрото, да работите в един офис или да се разхождате по една и съща улица с болен човек.
? Вижте още и: Психология на страха – как да не умреш, преди да те убие вирус!
Заблуда #5. Вирусът не се предава при допир до повърхности
Точно обратното!
Можете да се заразите с коронавирус, като докоснете повърхността, върху която се намира и след това докоснете устните, носа или очите си с нечисти ръце.
По този начин допускате вируса по лигавицата си. Точно затова носенето на маска от незаразен човек е по-скоро нова мода, отколкото нещо превантивно.
Хартиените банкноти и монети са особено опасни, тъй като непрекъснато се предават от ръка на ръка. Ето защо китайските власти наложиха мерки за дезинфекция на парите.
Банките са длъжни да ги обработват с ултравиолетово лъчение или високи температури и след това запечатват обеззаразената валута на сухо място до 14 дни.
? Извод: По-голямата част от SARS – CoV – 2 и близките щамове, известни на науката, които са попаднали на повърхности (хартия, метал, стъкло, пластмаса), умират в период от няколко дни до няколко часа. Прогнозният период е до максимум 9 дни.
Заблуда #6. Вирусът се разпространява само във въздуха и чрез пипане на заразени повърхности
Най-вероятно SARS – CoV-2 може да се предава и чрез фекални вещества, включително през канализацията. Подобна възможност се допуска от учените, заради пациенти, показали не само респираторни, но и стомашно-чревни симптоми – коремна болка, гадене, диария. Докосването на дръжките на вратите в обществените тоалетни трябва да бъде още по-внимателно от всички други повърхности.
И трябва да измиете ръцете си, след като посетите подобни помещения.
Заблуда #7. Вдишването на студен въздух може да ви предпази
Дишането на студен въздух няма да помогне. Телесната температура на здрав човек е в интервала от 36,5–37 ° C, независимо от температурата на околната среда. Това е достатъчно, за да може вирусът да продължи да се размножава в тялото.
Заблуда #8. Чесънът и алкохолът могат да повишат имунитета и да ви предпазят от коронавирус
Според някои изследвания чесънът може да повиши имунитета ви, но няма доказателство, че може да ви предпази от заразяване с коронавирус.
Алкохолът от своя страна, приеман външно е едно от най-добрите средства за дезинфекция, НО приеман вътрешно по-скоро може да понижи имунитета ви, особено ако се прекали с консумираното количество.
Заблуда #9. Промивката на носа с физиологичен разтвор помага да не се заразите от Коронавирус
Няма научни доказателства, че редовната промивка на носа с физиологичен разтвор има предпазно действие от COVID19. Но въпреки това, тази процедура би ви помогнала да се справите с обикновената настинка и течащ нос.
Заблуда #10. За да се предпазите от коронавирус, трябва да приемате антивирусни лекарства
Това твърдение е далеч от истината. Макар усилено да се работи по въпроса, лекарства, предназначени за профилактика и лечение на COVID – 2019, все още не съществуват.
Заблуда #11. Ваксината срещу пневмония може да предпази от коронавирусни усложнения
Идеята за употреба на лекарства срещу пневмония на пръв поглед изглежда добра, защото SARS – CoV – 2 атакува белите дробове. СЗО, обаче декларира, че пневмококова ваксина или ваксина срещу хемофилус грип тип B (ваксина Hib), не са в състояние да предотвратят усложнения от развитие на нов коронавирус.
SARS – CoV – 2 е коренно различен от известните инфекции и изисква специална ваксина, която все още не е разработена.
Заблуда #12. За да се предпазите носете медицинска маска
Маската е само помощно средство.
Тя ще бъде неефективна, ако не следвате другите правила.
Ето някои неща, които да правите, за да намалите риска от инфекция и предотвратяване на разпространението на инфекцията допълнително:
- Избягвайте контакт с болни хора , такива, които кашлят, кихат, имат температура.
- Ако вие сте болен, дори с обикновена настинка останете си вкъщи.
- Ако кихате или кашляте, опитайте да покриете устата си с хартиена кърпа или поне с лакътя. Това е важно за намаляване на риска от разпространение на инфекцията чрез въздушни капчици. Изхвърлете използвана кърпа в кошчето.
- Отвикнете от навика да докосвате с ръцете си устата, носа, очите.
- Мийте ръцете си по-често с топла вода и сапун за поне 15-20 секунди.
- Използвайте дезинфектант с поне 60% алкохол.
- Редовно почиствайте предмети и повърхности, до които се докосват много хора: дръжки на врати, компютри и т.н. Използвайте обикновени почистващи препарати, включително алкохол, гасена вар, белина, или антибактериални кърпички за дезинфекция.
Заблуда #13. Mожете да разпознаете вируса и сами
Невъзможно е. COVID – 19 няма специфични симптоми, които могат да бъдат различени от обикновена настинка или грип. Проявяват се по същия начин: треска, неразположение, главоболие, кашлица, запушване на носа, задух. Обикновено с такива симптоми е необходимо да се свържете с лекаря си по местоживеене. Положителен резултат за COVID – 19 става само с вземане на проби в лабораторни условия.
Бъдете внимателни! Всички центрове за контрол и превенция на заболяванията смятат ситуацията с вируса за бързо развиваща се и непредсказуема.
Това означава, че данните за инфекцията се актуализират почти всеки момент и светът всъщност е на прага на пандемия. Продължаваме да следим ситуацията!
Правила за защита от коронавирус: