349 153 13
Как да променим лошите обстоятелства, в които се намираме чрез промяна на собствената си нагласа?
🔥 Законът на самосаботажа гласи: Саботираме собствения си успех, кариера и взаимоотношения като несъзнателно създаваме обстоятелствата, от които най-много се страхуваме.
Законът на самосаботажа е осмият закон на човешката природа от последната книга на Робърт Грийн.
Според него има 18 закона на човешката природа, които са дълбоко вградени в нас и оказват огромно влияние на нашите мисли, чувства и действия.
Всеки от нас възприема света по различен начин.
Интерпретираме случващото се и действията на хората около нас през нашата собствена призма. Това е нагласата ни, която оказва най-голямо влияние на нашите обстоятелства. В случай, че страхът доминира нашата перспектива, виждаме негативната страна на случващото се.
Предприемаме по-малко рискове, не поемаме отговорност за грешките си и не се учим от тях. Вътрешната ни враждебност и подозрение влияят на хората около нас, карайки ги да чувстват същите емоции в наша компания.
С други думи: самосаботираме се.
Добрата новина е, че нагласата ни е контролируема.
Когато решим да гледаме по-отворено, позитивно и толерантно към другите можем да възпламеним друга динамика.
Имаме възможността да се учим от трудностите, да създадем възможности от нищото и да привлечем хора на наша страна.
Историята на Антон Чехов
Руският писател Антон Чехов остава в историята на световната класическа литература с множеството си разкази, поеми и пиеси.
Считан е за един от най-добрите драматурзи.
Това не би било възможно ако авторът не бе превъзмогнал самосаботажа.
Животът му бил изпълнен с препятствия.
Баща му бил склонен към физическо насилие и цялото семейство е обезкуражено от бедността и обстоятелствата, накарали ги да се преместят от Таганрог в Москва. Чехов остава в родния си град, за да продаде остатъка от семейното имущество и да завърши обучението си.
В този 3-годишен период на самота и мизерия, далеч от семейството, авторът се сблъсква с реалността. Търсейки свобода от миналото и от обстоятелствата предизвикани от бащата, намира решение на проблема чрез прозрение, предизвикано от новите емоции.
Разбирайки родителите си приема действията на баща си и дори започва да го обича. Преглъща случилото се, дистанцира се от ситуацията и така прощава на стария си безпомощен родител.
Осъзнава, че оплакването и негативните мисли и чувства към стеклите се обстоятелства са само и единствено загуба на време.
Отговорът бил усърдна работа, любов и нищо друго.
Така авторът се отървава от поглъщащите го негативни мисли.
Освобождава съзнанието си, за да помогне на семейството си, обществото и самия себе си чрез разказите, които пише.
Но цялото това нещастие има и добра страна (поне за нас).
Цялата мизерия, нищета и негативна енергия бива използвана за написването на влиятелни поеми и пиеси.
Успява да задели пари и отърсвайки се от нищетата да се премести при семейството си в Москва с цел да им помогне. Натъква се на същата атмосфера довела семейството до мизерия. Без да проповядва или критикува той дава добър пример на братята си и вдъхва кураж, който значително подобрява ситуацията на семейството.
В последните години от живота си, Чехов се разболява от туберколоза.
Въпреки тежкото си състояние и съветите на лекарите да си почива и да остави работата настрана, той прави тъкмо обратното.
Със силата на волята си авторът живее с позитивна нагласа, без да се предава пред болестта.
С тази си перспектива и спокойствие успява да напише едни от най-интригуващите си творби и да изживее живота си по начин, с който остава в историята като един от най-влиятелните автори на ХХ век.
🔰 Нагласата: какво можем да научим от живота на Чехов
Всеки от нас преминава през трудности и разочарования.
На моменти чувстваме малоценнност или пък несигурност в нашите способности. Тези емоции могат да доведат до обсебващи мисли, които доминират нашето съзнание. Карат ни да изпитваме случващото се по негативен начин, изпълнен със страх и отчаяние.
Това е законът на самосаботажа.
Това е част от човешката природа – нормално е.
Но не е задължително. Свободата, която Чехов е изпитал, е вид избор – ново виждане над нещата. Различна нагласа. Според Грийн отговорът е щедрост и великодушие към другите и самите нас. Приемайки хората такива каквито са, разбирайки ги и обичайки ги заради тяхната пъстра човешка природа, можем да освободим съзнанието си от безполезни състояния.
Можем да се дистанцираме от случващото се и да не реагираме емоционално. Така освобождаваме съзнанието си за преследване на истински значимите неща.
Когато приемем тази възвишена нагласа хората са привлечени към нас и нашата положителна енергия.
По този начин можем да преодолеем вътрешната пречка, спираща ни по пътя на осъществяването на пълния ни потенциал.
изображението и текста подготви Константин Симеонов
349 153 13