В „Гневът на Кан“ (част от поредицата Стар Трек), началната сцена показва представянето на тестът, наречен Кобаяши Мару.
Тестът, даден на всички кадети от Звездния флот, симулира ситуации, в които те никога не печелят. Независимо какво ще правят, няма начин да успеят да се справят и в крайна сметка винаги губят.
Но не всички…
В средата на филма, кадет Саавик научава как капитан Кърк успява да победи системата. След като взема теста 2 пъти, той тайно препрограмира симулацията. Саавик го пита:
Защо не играеш по правилата?
А Кърк отговаря:
Аз не вярвам в сценарий, в който никога няма победа. Харесва ми да мисля, че винаги имам възможност да спечеля.
https://youtu.be/zdTfyKkaQ_Y
Тестът Кобаяши Мару ме кара да се замисля за обстоятелствата около нас и как те влияят на успеха ни.
Върху това ще поразсъждаваме в оставащите редове:
Болезнената истина
Да, обстоятелствата около нас влияят не само върху личността ни, но и върху способността ни да създаваме успешни продукти и услуги.
Това е темата, която разглежда популярната книга на Малкълм Гладуел „Outliers: our situation in life predetermines our success„.
Гладуел например твърди, че Бил Гейтс нямаше да бъде толкова успешен ако не е имал достъп до компютри още на 13 годишна възраст.
Изчислителните машини са били изключителна рядкост за всеки израснал през 60-те и възможността на Бил да се докосне още от тинейджърска възраст до тях са поставили света в краката му.
Животът ни изправя пред ограничения, а някои от нас се сблъскват с много повече, отколкото други. Това ни води до втора точка.
Тя ще ви донесе така желания пробив!
Да започваме…